2019’da borsaları neler bekliyor ve borsada en çok kazandıracak hisseler hangileri olacak sorusunun  cevabında etkili olacak ana unsurların başında ABD Çin ticaret savaşı, FED faiz politikaları kilit tema görevi görüyor.

Global ekonomide lokomotif etkiye sahip olan ABD’de büyüme rakamları geçen yıl beklentinin üstünde gerçekleşti ve ABD Merkez Bankası 4 kez faiz artırdı. Diğer taraftan ABD Çin arasındaki ticari savaş piyasalar arasında güçlü volatil etkilere sahip oldu. En fazla dalgalanma ise gelişmekte olan ülke ekonomileri ve piyasalar üzerinde gerçekleşti.

2018 yılı gelişmekte olan ülke ekonomileri ve piyasaları açısından ise zor bir yıl oldu. Ülkelerin yerel ekonomilerindeki gelişmeler, ekonomik siyasi gelişmeler ve jeopolitik riskleri de eklenince tablo daha da ağırlaştı. Özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarını ayakta tutan sermayenin tekrardan ABD ekonomisine ve gelişmiş ülkelere geri dönmesi ile ülke para birimleri ile birlikte borsalar olumsuz etkilendi. Türk sermaye piyasaları ve TL’de bu gelişmelerden nasibini aldı. Tüm bu gelişmeler çerçevesinde 2019 yılı beklentileri de borsalar açısından pek iç açıcı değil.

Şimdi, 2019’da borsaları neler bekliyor, en çok kazandıran hisseler hangisi olacak. Hangi hisseler yatırımcının yüzünü güldürecek uzmanların beklentisi çerçevesinde cevaplanmaya çalışalım.

2019 yılında borsaları neler bekliyor

Standart&Poors ve JP Morgan tarafından hazırlanan 2019 piyasa öngörülerinde beklentiler global ekonominin ılımlı büyümesi yönünde. Ekonomide ki büyümeye bağlı olarak da borsalarda işlem gören hisse senetlerinde de büyümenin ılımlı olması beklenti dahilinde. S&P tarafından 500-hisse senedi endeksinin 2019’da 2950 ile 3000 arasında bir seviyeye ulaşabileceğini düşünüyor. Yine Dow Jones‘un sanayi ortalamasını 27.800 endeks olarak bekliyor ki bu da temettüler dahil olmak üzere kabaca% 8 veya% 9’luk bir toplam getiri beklentisini işaret ediyor. Tüm bu beklentiye rağmen ise borsa yatırımcının piyasalara oluşabilecek risklere karşı daha temkinli ve disiplinli stratejilerle hareket etmesini öneriyor. Çünkü yine 2019’da da Çin ve ABD arasındaki ticari savaşın global ekonomide ve piyasalar üzerinde yön belirleyici olacağı ve FED’in faiz politikalarının da keza 2019 yılında piyasaları özellikle gelişmekte olan piyasaların yönünde etkileyici en güçlü dinamikler arasında olacağı belirtiliyor.

2019’da en çok kazandıran hisseler hangileri olacak

2019 yılının ılımlı ekonomik büyüme geçirmesini bekleyen uzmanlar bu çerçevede de seçilecek hisselerin büyüme potansiyeli yüksek sektörlerin şirketlerinden olması yönünde olduğunu bekliyorlar. Mesela 2019 yılında e-ticaretin, sağlık ve gıda sektörünün büyümeye devam edeceği beklentileri hakim. Teknoloji şirketlerindeki büyümesinde ortalamanın üstünde kalması bekleniyor. Bu çerçevede uzmanlar tarafından küresel piyasalarda Alibaba, Amazon,  Celgene ilaç, Alabama menşeli Computer Programs and Systems  Company (CPSI), Intel, Johnson & Johnson, JPMorgan Chase gibi şirketlerin hisselerinde değer artışı bekleniyor.

Borsa İstanbul’da en çok kazandırması beklenen hisseler

Yurtiçinde ise 2019’da her ne kadar ekonomide ılımlı büyüme beklentisi olsa da turizm, enerji, e-ticaret büyümesi beklenen sektörler arasında. Bu çerçevede de bu sektörlere ait fiyat kazanç oranı düşük endeks 30’da yer alan şirketler seçilebilir.

GCM Yatırım avantajları ile borsa yatırımlarınızı gerçekleştirin

Yurtdışı ve yurtiçi borsalarda daha bilinçli ve başarılı yatırım stratejileri geliştirerek yatırmalarınızı yeni kazançlarla buluşturmada sektörün lider ve ödüllü kurumlarından GCM Yatırım profesyonellerinden yardım alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.gcmyatirim.com.tr adresini ziyaret edebilir, üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcilerinden bilgi alabilirsiniz.