Müslüman, muhafazakâr ve faize karşı hassasiyeti olan yatırımcıların “faizsiz kazanç” elde  edebilmeleri için, çeşitli yatırım araçlarının İslama uyarlanmasından meydana gelen İslami Endeks ve Yatırım Fonları, İslami Bonolar, İslami Bankacılık ve Faizsiz Krediler gibi İslami Finans Araçları seçeneklerine her yıl yenileri ekleniyor.

Müslüman yatırımcıların da Borsa’da yatırım yaparak faizsiz ve helal kazanç elde edebilmeleri için sadece Türkiye’de değil birçok ülkede çalışmalar yapılıyor. Londra Borsası/FTSE; ABD Borası /Dow Jones ve S&P 50O gibi faizli gelir getirisi olmayan endeksler dünyanın en büyük borsalarında işlem görüyorlar. 2010 yılında Almanya’ nında İslami Fonla tanışmasının ardından Finansal Krizin en fazla hissedildiği Yunanistan gibi ülkelerin krizi atlatabilmelerinin tek yolunun İslami Yatırım Enstrümanlarına özellikle de İslami Bono (Sukuku)  ve İslami Endekse yönelmekle başarılacağını açıklayarak, İslami Finans Araçlarının gündeme gelmesini sağladı.

Dünyada yakın tarihte bunlar yaşanırken, Türkiye’de İMKB yeni bir faizsiz yatırım enstrümanı olan Katılım Endeksinin yayına başladığını açıkladı. İMKB’de KATLM kısaltması ile yayına başlayan Katılım Endeksi faize dayalı finans, ticaret, hizmet, aracılık, alkollü içecek, kumar, şans oyunu, domuz eti gibi İslama uygun olmayan gıdalar, turizm eğlence, basın, yayın, reklam, tütün içeren ürünler, silah, vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti yapmaması  ve toplam faizli kredilerinin piyasa değerine oranı yüzde 30’dan, faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı yüzde 30’dan ve bahsedilen faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerinin toplam gelirlerine oranının da yüzde 5’den az olmaması gibi Katılım Bankacılığı kriterlerine uygun, halka açık ve piyasa değeri en  yüksek ilk 30  şirketten meydana geliyor.

Katılım Endeksini oluşturan 30 Şirket: Adana Çimento (A), Afyon Çimento, Akçansa, Albaraka Türk, Aygaz, Bagfaş, Bankasya, Bim Mağazalar, Bursa Çimento, Çimsa, Deva Holding, Doğuş Otomotiv, Emlak Konut GMYO,  Enka İnşaat, Ford Otosan, Gübre Fabrik., Kartonsan, Koza Altın, Mardin Çimento, Mondi Tire Kutsan, Netaş Telekom., Nuh Çimento, Petkim, Pınar Et ve Un,Pınar Süt, Sinpaş GMYO, Trakya Cam, Türk Telekom, Türk Traktör, Vestel Beyaz Eşya.

Katılım Endeksinin danışmanlığını Bizim Menkul Değerler yaparken sponsorluğunu ise AlBaraka, Bank Asya, Kuveyt Türk ve Türk Finans gibi Katılım Bankaları üstleniyor.

İMKB 100 (Ulusal) Pazarda yayınlanan ve Katılım Bankacılığı kriterlerine uygun ve İMKB 100’ün %17.4’ ünü oluşturan hisse senetlerinden meydana gelen Katılım Endeksinin gösterge olarak kalmaması için yakında  Borsa Yatırım Fonu kurulacağı belirtilirken, Katılım Endeksi ile Borsa’da yatırım yapmaktan çekinen muhafazakar yerli yatırımcı sayısını arttırması ve Körfez Bölgesindeki yatırımcıların da Borsa’ ya  teşvikine aracılık edeceği belirtildi.