Dünyadaki ekonomik ve siyasal gelişmeler direkt olarak Borsa’da ki değerlerin ani iniş ve çıkışlarına sebep olduğu için “Borsa Takibi“, bilinçli yatırım konusunda hayati önem taşımaktadır. Geçmişte yatırım yapmak isteyen insanlar, piyasa takibi için Borsa Salonlarına gider, belirli bir süre piyasayı takip eder ve bankaya giderek yatırım yaparlardı. Eski yöntem ile yatırım yapmak hem çok vakit alıyor hem de aracı kurumlarla yüz yüze görüşmek gerekiyordu. Zaten bu sebeplerle borsada yatırım yapan çok fazla insan yoktu, sadece “Borsa Meraklıları” vardı. Fakat günümüzde bu karmaşık ve uzun süreç, ilerleyen teknolojinin getirileri sayesinde, yerini bir tıkla ulaşılabilecek piyasa değerlerine ve bir kaç dakikada yapılabilen alım satım işlemlerine bıraktı, çeşitli yollarla kolaylıkla Borsa Takibi yapılabilmektedir. İnternet üzerinden bir çok takip yöntemi olmakla birlikte, cep telefonu, cep bilgisayarı ve uydu yayınları ile Dünyadaki tüm piyasalara anında ulaşıp, doğru bilgiyi kaynağından edinmek mümkündür.

Yine internetin getirisi olan “Online Bankacılık” veya başka bir deyişle “İnternet Bankacılığı” kavramları ile Bankacılık İşlemleri için daha az vakit harcayarak daha çok işlem yapmamız sağlanmıştır. Dünyanın neresinde olursanız olun sadece internet bağlantısı olan bir bilgisayar ile bir çok finansal işlemi yapabilirsiniz. Örneğin İnternet Bankacılığı aracılığıyla Borsa Takibinin yapılabilmesi için, bir yatırım hesabı açtırmak gerekmektedir. Yatırım hesabının aktif hale gelmesi için yani online işlem yapılabilmesi için “Yatırım Hesabı Sözleşmesi” imzalanması gerekmektedir. Yatırım Hesabı aktif olduktan sonra bankanın web sitesi aracılığı ile online işlemler menüsünden yatırım hesabına ulaşılarak, alım satım işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Hissesini satın almak istediğiniz şirketin kod numarasını hesap sayfasında bulunan enstrüman listesinden bulmanız ve kaç lot hisse alacağınızı belirledikten sonra alış emri verebilirsiniz. Bu şekilde, borsanın açık olduğu saatlerde, dilediğiniz kadar kısa/uzun vadeli alış/satış yapabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki aracı banka aracılık ve danışmanlık hizmeti sağladığı için ve banka vasıtasıyla işlem (alış/satış) yapıldığı için “komüsyon” adı altında belirli bir miktar ücret almaktadır.

Borsa’da işlem yapmanız için gerekli hizmeti ve aracı sağlayacak çeşitli aracı kurumlar vardır. Borsa’da yatırım yapmak isteyenler bu aracı kurumlardan birisine tıpkı bankada ki yatırım hesabı gibi bir hesap açtırarak, kendilerine özel tahsis edilecek olan broker ile telefon aracılığıyla görüşebilir, piyasa verilerini dilediği zaman anlık olarak öğrenebilir ve alış/satış emri verebilirler. Ayrıca bu aracı kurumların sunduğu piyasa takip platformlarını bilgisayara kurarak, internet aracılığı ile canlı olarak borsa takibi yapabilirler.

Çok fonksiyonlu cep telefonları ve cep bilgisayarları gibi internet erişimi olan taşınabilir cihazları kullanarak Borsa Takibi yapılabilir. Ayrıca bu cihazlar aracılığı ile otobüs yolculuğu yaparken bile rahatlıkla internet bankacılığı ile yatırım hesabı üzerinden hisse işlemleri yapılabilir.

Bir çok finans şirketi internet üzerinden canlı olarak Borsa Takibi yapılmasına olanak sağlıyor. Söz konusu şirketlerin internet siteleri üzerinden, ücretsiz üyelik karşılığı online Borsa Takibi yapabileceğiniz gibi sadece belirli portföydeki siteleri de izlemek mümkün.

Son olarak geleneksel bir yöntem olsa da “Borsa Salonları” kadar eski ve zahmetli olmayan uydu yayını ile Borsa Takibi seçeneği bir çok kez hayat kurtarabilir. Ayrıca televizyonların tele-tex ile anlık borsa değerlerini takip edebilmek mümkündür.

** Borsayı canlı olarak sitemizden de takip edebilirsiniz.