Borsa en genel tanımı ile ticari mal ve evrakların, belirli standartlar ve kurallar dahilinde alınıp satıldığı organize bir sistemdir. Uluslar arası platformda Londra, Tokyo, New York gibi coğrafi ve ticari merkezlerde bulunan global piyasaların yanı sıra, her ülkenin kendi içinde oluşturduğu kurumsal borsalar bulunur. Ülkemizde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, çeşitli emtia ( hisse senetleri, bono ) veya malların ( pamuk, tütün ) ticaretinin yapıldığı en tanınmış ve en eski borsa kurumudur.

Türkiye’de borsada yapılan her türlü ticaret, Kanun Hükmünde Kararname’ler ve ilgili yönetmeliklere göre, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlenir ve piyasa İMKB tarafından organize edilir. Ülkelere göre regülatörler ve piyasa şartları değişkenlik gösterebilmektedir.

Borsada yapılan işlemlerde yatırımcılar ile piyasa arasında bağlantı kuran ve bilgi alış verişini sağlayan aracı kurumlar bulunur. Bu kurumlar; piyasada ticareti yapılan her türlü yatırım aracının alım satımında aracılık, taraflar arasında sözleşmelerin düzenlenmesi, yatırım danışmanlığı veya portföy yöneticiliği gibi hizmetler sağlarlar. Bu hizmetler karşılığında da yatırımcıdan belli bir oranda komisyon alırlar.

Borsada ticareti yapılan tüm malların fiyatları, serbest piyasa koşullarında arz – talep dengesine göre belirlenir. Fakat arz ve talep durumu çeşitli etkenlere bağlı olarak sıkça değiştiğinden fiyatlar da sürekli hareket halindedir. Bu etkenler ekonomi, siyaset gibi genel durumların yanı sıra bir emtianın veya kıymetli evrakın fiyatını doğrudan etkileyebilecek özel koşullar olabilir. Fiyatların dalgalı olması sayesinde yatırımcılar, fiyatı düşeceği öngörülen mallarda satış işlemi veya yükseleceği öngörülen mallarda alış işlemi yaparak gelir elde edebilirler.

Son olarak borsa bir oyun değil, bir yatırım piyasasıdır. Bu piyasada işlem yapmak için aracı kurumlardan yatırım hesabı açmanız gerekmektedir.

Resmi Bilgi Kaynakları;

Borsa İşlemleri Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin;

  • Borsa Türleri
    Borsalar kendi içlerinde ticareti yapılan mal veya değerli kağıtların teslimat süresi ve fiyatlarının belirlendiği tarihe göre vadeli ve vadesiz (spot) borsa işlemleri olarak ikiye ayrılır. Devamı…
  • Borsa Nasıl Takip Edilir?
    Dünyadaki ekonomik ve siyasal gelişmeler direkt olarak Borsa’da ki değerlerin ani iniş ve çıkışlarına sebep olduğu için “Borsa Takibi”, bilinçli yatırım konusunda hayati önem taşımaktadır. Devamı…
  • İMKB ve Hisse Senetleri Hakkında
    İMKB, 26 Aralık 1985′de kurulmuş fakat 3 Ocak 1986 ‘da faaliyete geçmiş İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının kısaltmasıdır. Türkiye sermaye piyasaları ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla kurulan İMKB, Devamı…